Kam do porodnice

8. února 2018 v 20:57 | Lu |  Máma na třetí
Těhotné maminky často řeší, kde své dítě přivedou na svět. Jsou dvě možnosti: doma nebo v porodnici. Já teda pro domácí porody nejsem. Podle mě je to velké riziko nejen pro dítě, ale i pro rodičku. Nevidím jediný důvod, proč rodit doma. Jsou prostě 'záležitosti', které patří do nemocnic a porod k nim jednoznačně patří. Druhou, resp. pro valnou většinu rodiček první možností, je porodnice. Dá se vybrat ta správná?


Na základě čeho můžeme prodnici vybírat?
- doporučení
- recenze
- vzdálenost, dojezdnost

Já rodila dvakrát a pokaždé jinde. Dvě různé porodnice, každá měla svá pro i proti. První porod byl ve velké porodnici - Brno Bohunice, tedy v porodnici se největším počtem porodů. Byla jsem prvorodička, ze všeho vyjukaná. V podstatě jsem rodila podle nich - Dáme vám toto, toto, toto... A já se nebránila. Takže klystýr, oxytocin (aby se to rozjelo), epidural (aby se zmírnily bolesti), nástřih hráze (syn měl opravdu větší hlavu). Porodní asistentka nic moc.

Podruhé jsem rodila v mnohem menší porodnici - v Boskovicích. Už jsem věděla, co čeho jdu. Nechávali porodu volnější průběh. Nic mi nenutili (tedy kromě vany). Žádný klystýr ani oxytocin. Epidural jsem odmítla, protože mi u prvního porodu v ničem neulevil. Nástřih nebyl potřeba (praskla mi jizva po prvním nástřihu). Porod byl kratší, což se u druhého dalo předpokládat, ale bolestivější. Tady jsem přišla na to, že mi u prvního přeci jen ten epidural asi trošku ulevil. porodní asistentka byla v Boskovicích milejší.

Co se týče poporodní péče maminek spokojenější jsem byla v Bohunicích. Tam mi oznámili, že mám diastázy břišních svalů a hned navrhli cvičení, fyzioterapeutka chodila každé ráno, stáhla mi břicho a cvičilo se. V Boskovicích jsem jim to musela říct a ještě se ptát, jestli si mám dát stahovací pás. Nechali to na mě, nikdo nic neřešil.
Novorozenecká péče byla na stejné úrovni.

Co se týče vybavení a ostatního, v Boskovicích větší pokoje, ale sociální zázemí společné na chodbě. V Bohunicích pokoje menší, ale sociální zázemí společné jen pro dva pokoje. V Bohunicích se jídlo dostávalo na pokoj, což bylo výhodnější než v Boskovicích, kde se jedlo ve společné místnosti. Miminka tím pádem zůstala sama na pokojích a když vám začalo plakat miminko, než jste ho uspala, oběd vystydl. V Bohunicích bylo nejhorší neustálé vážení miminka (před každým a po každým kojení). V Boskovicích naopak nevážili vůbec a po třech dnech mi řekli, že váží málo, že moc shodil. No, tak já myslím, že zlatá střední cesta, třeba zvážit ráno a večer, by byla dobrá.

Každopádně, pro třetí porod jsem si opět vybrala Bohunice. Vzhledem k tomu, že budu rodit potřetí, vím co chci a co nechci. Porodní plán mám v hlavě a rozhodně jim do toho budu tentokrát víc mluvit. A rozhodně nebudu dítě vážit u každýho kojení, to jsem ostatně nedělala ani tenkrát S vyplazeným jazykem
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama