Přirozený porod nebo císařský řez?

1. února 2018 v 14:20 | Lu |  Máma na třetí
Včera jsem narazila na článek, podle něhož stále více žen žádá o porod císařským řezem. U nás to tedy není žádná tragédie (podle článku jsou to tři ženy ze sta), ve světě už je tomu ale trochu jinak. Co vede ženy k tomuto rozhodnutí? Podotýkám, že se jedná převážně o prvorodičky. Já jsem toho názoru, že je to neinformovanost o následcích císařského řezu.


O přirozeném porodu si toho přečtete spoustu, jaké jsou jeho fáze, co se při nich děje, o bolestivých kontrakcích, o nástřihu hráze, o nemožnosti si pár dní po porodu bezbolestně sednout. K tomu si můžete vyslechnout skutečné zážitky kamarádek a kamarádek vašich kamarádek o tom, jaký byl ten jejich porod. Většinou vám to nebudou popisovat jako nejkrásnější zážitek, ale nezapomenou zmínit hlavně délku (mnohahodinových) bolestí. Mám několik kamarádek, které rodily císařským řezem (nežádaly o něj, podstoupily ho, protože přirozený porod nebyl možný) a nikdy jsem od nich neslyšela nic negativního.

Mám před sebou třetí porod a přiznám se, že z něho mám největší strach. A taky se přiznám, že mě na začátku těhotenství napadla myšlenka dobrovolného císařského řezu. Kapitolu porodů jsem měla uzavřenou. Já se svým rozestupem břišních svalů bych to snad i na toto uhrála. Ale pak jsem úplně náhodou viděla diskuzi na České televizi, kde zrovna téma císařských řezů probírali a zjistila jsem, že to není tak jednoduchý, jak to vypadá. Když pominu komplikace, které mohou nastat při samotném zákroku (poranění orgánů matky, poranění dítěte), nutnost anestezie nebo delší rekonvalescenci (a delší pobyt v porodnici), z dlouhodobého hlediska jsou děti narozené císařským řezem náchylnější k nemocem, je u nich větší pravděpodobnost výskytu astmatu či obezity. To třeba bylo pro mě překvapením.

Já tedy doufám, že i můj třetí porod bude přirozený a moc se těším, až miminko uvidím. Hned, jak bude venku. Ne, až se probudím z narkózy. Přirozený porod nebude tak rychlý, jako by byl císařský řez, ale mohl by být rychlejší než dva předchozí (17 a 9 hodin). Přirozený porod si nebudu moct naplánovat a domluvit hlídání pro děti, ale je tu i možnost jet sanitkou a zvládnout třetí porod bez doprovodu. Termín mám za týden, uvidíme, jak to dopadne Nerozhodný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama